O briliantech
Hodnota diamantů, resp. briliantů je posuzována dle tzv. 4C, tedy:
Cut - Brus - způsob vybroušení kamene přímo ovlivňuje odraz světla. Struktura brusu briliantu se dělí na několik částí jako je: průměr, tabulka, rundista, koruna, kaleta, pavilón, hloubka. Tyto jednotlivé části vedou a různě odráží světlo a to pak určuje brilanci a třpyt.
Clarity - čistota - brilianty obsahují určitý poměr nečistot, tzv. inkluzí. Jejich množství a velikost pak udává stupeň čistoty kamene. Rozlišujeme pak tyto stupně nečistoty:
VVS1, VVS2 - velmi velmi malé příměsi
VS1, VS2 - velmi malé příměsi
SI1, SI2 - malé příměsi
I1 - I3 - s nedokonalostmi
Carat - váha - karáty u diamantů udávají jejich váhu - jeden karát váží 200 miligramů.
Váha není prioritním kritériem pro určení ceny.
Color - barva - diamanty mají ze své přírodní povahy různé odstíny, jejichž stupnici označujeme písmeny D(bílá) až Z(světle žlutý)
Dalším kritériem, které se postupně zavádí je tzv. Kimberleyský systém, který eliminuje přísun tvz. "krvavých diamantů" na trh.


Zlaté šperky

Materiál: Zlaté šperky, které převyšují svou vahou čistého zlata 0,5g, prodávané na území ČR, musí být označeny státním puncem. Toto označování provádí příslušný puncovní úřad země, ve které jsou zlaté šperky prodávány. Puncování v Čechách má velmi starou tradici a je dáno zákonem o puncování drahých kovů. Ne všechny země však puncování provádějí. Např. Německo, Rakousko a Itálie vůbec puncování drahých kovů nepoužívají.
Punc je vlastně informační označení pro zákazníka, které udává ryzost daného šperku. Ryzost se u zlata udává v karátech, např. 14-ti karátové zlato je ekvivalentní s označením 585/1000. Tato ryzost nám říká jaký je podíl ryzího zlata v poměru k ostatním obsaženým kovům. Označení 585/1000 tedy znamená, že z jednoho tisíce dílů je ryzího zlata dílů 585.

Jednotlivé označení ryzostí:
585/000 – 14-ti karátové žluté zlato – 585 dílů ryzího zlata + 415 dílů ostatních kovů – většinou stříbra a mědi.
585/000 – 14-ti karátové bílé zlato – 585 dílů bílého zlata a 415 dílů ostatních kovů- většinou stříbra a niklu nebo paladia.
750/000 – 18-ti karátové zlato – 750 dílů zlata a 250 dílů ostatních kovů
1000/000 – 24 karátové zlato – ryzí zlato – neobsahuje žádné příměsi.


Tabulka puncovních symbolů:
puncovní značky - zlatoBílé zlato – jedná se o směs ryzího(žlutého) zlata s dalšími kovy, které dodávají stříbřitou barvu, jako jsou nikl, paladium a stříbro. Finální povrchová úprava se vždy u šperků z bílého zlata provádí rhodiem – kovem, který dodává patřičný lesk a chrání zlato před mechanickým poškozením. Rhodium se vlivem používání(nejvíce na prstenech a řetízcích) odírá a po nějakém čase se ze šperku „setře“ natolik, že začne prosvítat barva bílého zlata, která není čistě stříbřitá, ale je mírně nažloutlá. Tento stav se řeší „porhodiováním“ šperku. Jde o znovu-nanesení rhodia na daný šperk. Tento proces vrací šperku původní jas, barvu a částečně řeší i různé vrypy a malé poškození. Rhodium na kvalitních špercích by mělo vydržet minimálně jeden rok při každodenním nošení.

Čím vyšší ryzost zlatého šperku, tím je zlato náchylnější k mechanickému poškození. Zlato jako takové je totiž poměrně měkký kov. Proto na běžné nošení není vhodné šperk z ryzího zlata.V případě, že takový šperk máte nebo plánujete jeho nákup, ujistěte se u obchodníka, že je šperk v případě zlata bílého opatřen kvalitním porhodiováním a také poskytuje-li daný prodejce služby v podobě následných servisů a údržby šperku – přeleštění či porhodiování.
Nejvíce prodávané jsou však šperky ze zlata 14-ti karátového nejen pro svou vyšší odolnost, ale také pro masivnější rozšíření a pochopitelně nižší cenu.

Trendy:
Trh se zlatými šperky pro roce 1989 zažil nebývalý nárůst. Poté, co se vkus zákazníků postupně vytříbil, se najednou zdálo, že zlatým šperkům již odzvonilo. Tento trend však za posledních pět let vyrovnává specifická skupina zlatých šperků a to jsou šperky z bílého zlata osazené brilianty. Dříve preferované žluté zlato je stále na ústupu a zájem o zlato bílé stoupá. Také designy šperků z bílého zlata jsou většinou mladistvější, elegantnější a lépe kombinovatelné. Samozřejmě, že se najde i mnoho propracovaných šperků ze zlata žlutého – uveďme např. francouzského výrobce Champs Elysées.

Praktické informace – údržba: Na trhu je mnoho chemických prostředků určených na čištění zlata. Tyto roztoky ale nakupujte u renomovaných prodejců drogerie. Při použití dbejte pokynů výrobce a při nákupu zlatého šperku, osazeného briliantem, perlami nebo jiným specifikem se vždy zeptejte prodejce na možnost uložení šperku do leštící lázně(abyste předešli případnému nevratnému poškození části šperku, pro kterou leštící roztok není určený). Zvláště perly nejsou vhodné k čištění chemickými roztoky. Obvykle však šperk stačí vyleštit leštícím ubrouskem(stejný jako na brýle). Chemické čištění doporučujeme pouze u velmi zašlých šperků.

Na co si dát pozor:
U zlata je typické falzifikátorství. NIKDY proto nenakupujte šperky z drahých kovů na místech, kde nemáte jasnou záruku pravosti zlata, ze kterého je daný šperk vyroben. V každém klenotnictví kde prodávají zlaté šperky, musí mít puncovním úřadem vydanou tabulku punců a na požádání vám musí zapůjčit oční kukátko, kterým jasně uvidíte punc vyražený na šperku a podle umístěné tabulky si můžete ověřit pravost šperku. Také kalibrované váhy pro zjištění skutečné váhy zlatého šperku musí mít každý obchodník, který prodává zlaté šperky přes pult přímým kontaktem se zákazníkem.
V případě internetového prodeje poslední pravidlo neplatí, ale prodejce musí jasně deklarovat vše na faktuře zákazníkovi. Tedy váhu, ryzost zlata a název šperku(nebo specifické označení).
V případě, že narazíte na obchodníka, který tyto kritéria nesplňuje, můžete informovat příslušné pracoviště puncovního úřadu(puncovní úřad), který zajistí nápravu či prošetření takového subjektu. Stejně tak je možné se na puncovní úřad obrátit máte-li pochybnosti o pravosti šperků – příslušné pracoviště puncovního úřadu.
Swarovski šperky

Materiál:
Swarovski je pojem, který je ve šperkařství velmi často používán. Přesto zůstává pro většinu lidí ne přesně vysvětleným pojmem. Na konci 19. století si Daniel Swarovski původem Čech nechal patentovat unikátní systém broušení horského křišťálu, který se používá při opracování dodnes. Dříve se pro Swarovski šperky používal horský křišťál – tedy minerál přírodního původu. To však pouze do doby, kdy se začal křišťál začal vyrábět ze skla – tedy synteticky.
Dokonalý poměr stran, brus, odraz světla – to jsou základní charakteristiky kamenů, které nesou název Swarovski. Swarovski se stal pojmem v mnoha zemích po celém světě a stále si udržuje své příznivce díky vysoké kvalitě zpracování křišťálů. Swarovski je však pojmem i pro sběratele – typickým příkladem jsou křišťálové figurky zvířecích podob, které po jsou vysoce ceněny právě sběrateli. V praxi se setkáváme s trojím označením šperků spjatých s firmou Swarovski

1. Swarovski components – takto označený šperk obsahuje křišťál (různého tvaru) vyrobený v dílně Swarovski patentovanou technologií. Samotný design šperku je dílem jiného návrháře či výrobce. Z dílny Swarovski pochází pouze opracovaný křišťál.
2. Swarovski – Celý šperk, který pocházejí přímo z dílny společnosti Swarovski musí být označen symbolem bílo-šedé labutě.
3. Crystallized – Takto označené šperky mají křišťály z dílny Swarovski, ale ostatní části šperků pocházejí od jiných návrhářů. Celkový design šperku je pak schválený a autorizovaný touto dílnou.

Trendy:
Šperky Swarovski zdobily do svého počátku mnoho známých osobností. Také mnoho světových návrhářů používalo a stále používá tyto fenomenální křišťály při vývoji nových kolekcí. Ze současných např. Jean Paul Gaultier nebo Marios Schwab. Prakticky celé minulé století s výjimkou pauzy na světové války protíná samotný vrchol šperkařského průmyslu značka Swarovski. Jmenovat vývoj trendů šperků Swarovski by však zabralo několik stránek, tak jmenujme ty aktuální: Poslední trendy krom bohatě zdobených ocelových prstenů, jsou samozřejmě piercingy Swarovski, které dávají těmto šperkům elegantní rozměr. Také designově jednoduché náušnice s křišťály Swarovski se těší velké přízni. Pro fanoušky této značky jsou připraveny barevné kolekce, které se skládají z náušnic, prstenů, přívěsků a piercingů.

Praktické informace – údržba:
Jemně. Tak by měla znít odpověď na to jak čistit Swarovski šperky. Zvláště tehdy, jsou-li osazeny mnoha drobnými křišťály, které jsou ve šperku uchyceny lepením. Vyhnout se mytí rukou i nádobí s takovými prsteny považujte za samozřejmost. Jednoznačně tím prodloužíte životnost šperku. Swarovski šperky i přes svou příznivou cenu jsou považovány za luxusní a jako k takovým by se k nim člověk měl i chovat.

Na co si dát pozor:
Jako u každé značky, na které se snaží přiživovat podvodníci, i při nákupu šperků Swarovski vždy můžete žádat originální certifikáty, kterými prodejce deklaruje původ daného šperku. Tento certifikát si můžete ověřit pak na stránkách www.swarovski.com , popř. požadovat posouzení pravosti certifikátu.
Ocelové šperky

Materiál:
Ocelové šperky nebo-li šperky vyrobené z chirurgické oceli 316L, ze které je vyrobena většina ocelových šperků se řadí mezi kovy, které nezpůsobují žádné případné nechtěné alergické reakce, jako např. nikl. Chirurgická ocel 316L je vžitý název pro označení oceli, ze kterého se vyrábějí šperky. Nejedná se tedy o právní termín. Označení 316L vychází z normy, která nařizuje, co může být v této směsi obsaženo za kovy a v jakém maximálním poměru. Označení „chirurgická“ proto, že se dříve z tohoto druhu kovu vyráběly chirurgické nástroje. Jedná se o kov nepodléhající korozi. Ocel 316L je tvrdý a velmi odolný kov proti mechanickému poškození. Tím je dána jeho dlouhá životnost a je proto ideálním kovem pro výrobu šperků.
Má světle až tmavě šedivou(ocelovou) barvu, která se liší pouze broušenou či leštěnou úpravou daného šperku.

Trendy
Módní trend, který obrovský nárůst zaznamenal v posledním desetiletí. Šperky vyrobené z oceli jsou odolné, lesklé(nebo broušené do matu), mají zajímavé designy. Navíc ocelové šperky mohou být masivnější a rozměrově větší bez výrazného nárůstu na ceně, protože se nejedná o drahý kov, kde s hmotností šperku přímo úměrně roste i cena. Navíc výrobci šperků rychle pochopili, že pro mladou skupinu zákazníků designy, které jsou schopni vyrobit z oceli, jsou mnohem zajímavější než tradiční šperky stříbrné nebo zlaté. Proto si nyní zákazníci i v Čechách mohou vybrat z mnoha ocelových prstenů, ať už subtilních osazených zirkony nebo klasických rozmanitých kroužků kombinovaných s kůží, ornamenty, prořezávané laserem, s gravírováním nebo oblíbených prstenů z chirurgické oceli s křišťály Swarovski. Tisíce přívěsků, které mají symbolický význam jako vojenské placky, křížky, znamení zvěrokruhu se masivně z chirurgické oceli vyrábí. Osazení zirkony nebo kombinace s kůží jsou další alternativy broušených či leštěných ocelových přívěsků. Další druhy šperků jako náušnice, náramky, náhrdelníky, řetízky nebo samostatná kategorie piercingů samozřejmě doplňují celkový dojem tohoto trvalého, velmi odolného kovu.

Praktické informace – údržba aneb jak čistit ocelové šperky:
Údržba většiny ocelových šperků je poměrně snadná záležitost – stačí šperk jemně přetřít navlhčeným ubrouskem a vyleštit. Potřebujete-li zbavit šperk větších nečistot, omyjte jej tekoucí vodou a mýdlem. POZOR! Někteří výrobci zásadně nedoporučují své šperky s kamínky mýt vodou – hrozí jejich vypadnutí vlivem vniknutí vody pod kamínek a tím k narušení struktury lepidla, které kamínek ve šperku drží.

Na co si dát pozor:
Nakupujete-li ocelové šperky a chcete skutečně precizní a pravou ocel, rozhodně nenakupujte na tržnicích ze záplavy rádoby „ocelových“ šperků. Nálepka 316L není zárukou toho, že se jedná skutečně o prsten, přívěsek nebo piercing z chirurgické oceli 316L. Používejte selský rozum. Prsten nebo jiný šperk, který v několika klenotnictvích stojí 250,- Kč a na stánku jej koupíte za 50,- Kč a „tváří“ se zcela stejně skutečně stejný není. Většinou se jedná o lacinou niklovou bižuterii, která je „poocelována“. Rozdíl mezi padělkem a pravým šperkem zjistíte např. podle váhy – padělek bude o poznání lehčí, když si jej koupíte, po několika týdnech se začne odlupovat vrchní nátěr a zřejmě na něj bude vaše pokožka reagovat přesně tak jak má – tedy alergickou reakci – vyrážkou, zarudnutím v tom lepším případě. Nakupujte proto šperky u odborníků, kteří jsou dlouholetou praxí ověřeni tisíci zákazníky.